Лавров: САД веќе не знаат што прават

Русија е подготвена за политичко и дипломатско решение на конфликтот во Украина, но само откако ќе се земе предвид вистинската состојба на реалноста во Украина. Гледаме се повеќе и повеќе ескалација во светот, но Русија не е причина за тоа, за што неодамна зборуваше рускиот претседател Владимир Путин во интервјуто со американскиот водител Такер Карлсон, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на „Владиниот час“ во Државната Дума.- Главната насока на целата работа на руската надворешна политика беше и останува создавање поволни, безбедни услови за стабилен развој на земјата, зајакнување на нејзиниот суверенитет и подобрување на квалитетот на животот на нашиот народ. Остануваме отворени за комуникација со сите, засновано на земање предвид на нашите легитимни интереси, како што истакна рускиот претседател. Деструктивни чекори, како што гледаме во Украина, се случуваат и на Блискиот Исток, истакна Лавров.

Според него, Русија е подготвена за политичко и дипломатско решение на конфликтот во Украина врз основа на земање предвид на реалноста на теренот, но со оглед на моменталната позиција на Западот нема опции за постигнување договор за прашањето за Украина.

Тој рече дека САД се обидуваат да управуваат со хаосот, дестабилизирајќи регион по регион, оценувајќи дека „Америка, всушност, не знае што прави“.

„Плановите на западното малцинство за изолација на Руската Федерација пропаднаа, но потенцијалот за непријателство не е исцрпен“, истакна шефот на руската дипломатија.

Лавров додаде дека Руската Федерација заедно со своите сојузници го јакне потенцијалот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ).

Тој истакна дека развивањето на партнерството со Кина сега е најважната задача на Москва.

- Билатералниот трговски промет расте со рекордна брзина. Оваа година, јас и моите кинески пријатели ќе прославиме 75 години од воспоставувањето на дипломатските односи, кои сега се на најдобро ниво во историјата, истакна шефот на руската дипломатија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...