Истанбулската полиција уапси 17 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Полицијата во Истанбул денеска приведе 17 лица осомничени за поврзаност со џихадистичката група „Исламска држава“, јави турската државна телевизија ТРТ-Хабер.Антитерористичката акција е преземена по наредба на главното обвинителство на Истанбул. Обвинителството издаде налози за апсење на вкупно 27 осомничени во врска со групата.

Според разузнавачките податоци, осомничените дејствувале како поддршка на групата на територијата на Турција.

Досега се приведени 17 лица. Потрагата по уште десет осомничени продолжува.

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за минатонеделниот крвав бомбашки напад на концертната сала „Крокус“ во близина на Москва, во кој загинаа 137 луѓе.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...