Арсениј Јаценјук е нов министер за надворешни работи на Украина

Киев, 21 март (МИА) - Украинскиот парламент денеска ја одобри кандидатурата на Арсениј Јаценјук за министер за надворешни работи.

Него го предложи претседателот Виктор Јушченко, откако пратениците двапати го отфрлија неговиот првичен кандидат Володимир Огризко.

За Јаценјук гласуваа 426 пратеници, при неопходни 226 гласа.

Јаценјук (33) е правник по струка, без искуство во дипломатија. До денеска беше прв заменик-раководител на секретаријатот на претседателот. Женет е и има две ќерки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1584.- Вo Санкт Петербург умре Иван Четврти...
1745.- Умре англискиот државник Роберт Волпол,...
1837.- Роден е американскиот државник Стивен...
1842.- Роден е францускиот писател Стефан...