Гадафи е психопат

Берлин, 24 февруари 2011 (МИА) - Претседателот на Германија Кристијан Вулф изјави денеска дека либискиот лидер Моамер Гадафи е психички пореметен човек, кој „со сила го тероризира својот народ“.

- Тоа е државен тероризам, изјави Вулф во Берлин по средбата со неговиот италијански колега Џорџо Наполитано.

Според Вулф очигледно станува збор за дејствија „кои можат да бидат определени како психопатски“.

Наполитано од своја страна нагласи дека неговата држава не се спротивставува на можноста за воведување санкции против Либија, која е поранешна италијанска колонија.

Тој се заложи за изработка на заедничка програма на ЕУ, која ќе има за цел да ги поддржи реформите во арапските земји.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...