Прв случај на заразен со ешерихија коли во Словенија

Љубљана, 6 јуни 2011 (МИА) - Во Словенија е регистриран првиот случај на болен, заразен со бактеријата ешерихија коли.

Болниот е примен во болница минатиот вторник со висока телесна температура, стомачни болки и растројство, а по испитувањата е откриена опасната бактерија.

Се уште не е познато дали станува збор за смртоносниот вирус на бактеријата од кој починаа повеќе од 20 лица во Европа, од кои најголем број во Германија. Тоа ќе биде познато денеска, кога ќе бидат разгледани резултатите од испитувањата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...