Се намалува ширењето на заразата со е-коли

Хамбург, 7 јуни 2011 (MИА) - Властите во Германија соопштија денеска дека темпото на ширење на заразата со бактеријата ешерихија коли се намалува, но истражувањата се уште не докажале дека никулци од грав го предизвикале ширењето на болеста.

Властите на северниот пристанишен град Хамбург, кој стана центар на заразата која го однесе животот на 23 лица и разболе над 2.400 ширум Европа, изјавија дека пакетот со никулци од грав пронајден во ладилник кај заразено лице, не покажал позитивен резултат за ешерихија коли.

Министерството за здравство на провинцијата Хамбург соопшти дека ситуацијата постепено се подобрува. Отпуштени биле првите пациенти од клиниките, а другите успешно заздравуваат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...