Гвардиола и Анчелоти дел од аферата „Пандора документи“

Меѓународен конзорциум новинари го објави досието „Пандора“, истрага за можна вмешаност на светски лидери и познати личности во офшор шеми. Меѓу нив има луѓе од светот на фудбалот. Во документите се споменува тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола и предводникот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти.Според „„Ел Паис“, каталонскиот тренер во Шпанија не го пријавил приходот што го заработил во две сезони во катарскиот Ал-Ахли на крајот од играчката кариера. Гвардиола е поврзан со „Repox Investments“, панамска компанија основана во февруари 2007 година. Банка на Андора предложи да се создаде компанијата со цел да се заштити идентитетот на тренерот како сопственик на банкарската сметка. Пеп инвестираше пари во банката во 2003 година. Ал-Ахли му плаќаше повеќе од 2 милиони евра по сезона. Платата на Шпанецот се чуваше во банка во Андора, сметката која се отвори поради неможноста да се добие дозвола за престој во земја во која тој нема да плаќа данок.

За време на престојот во Барса, Гвардиола криел половина милион евра од шпанската даночна служба. Банкарската сметка во Андора беше затворена во 2012 година кога беше објавена привремена даночна амнестија во Шпанија.

Исто така, во документите се појавува и тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти – тој е единствениот корисник на „Vapia Limited“ од Британските Девствени Острови, која управува со правата на слики за 25 милиони евра. Претходно беше објавено дека Италијанецот делумно ја призна вината во случај на неплаќање данок од 1 милион евра и се согласи да ги даде парите. Станува збор за две даночни кривични дела во 2014 и 2015 година. Тренерот должеше 1,46 милиони евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби