„Ролинг стоунс“ ја започнаа својата „No Filter” турнеја

Рок-бендот „Ролинг стоунс“ вчера ја почна турнејата ширум САД, под наслов „No Filter”. На самиот почеток одеше видео посветено на нивниот неодамна починат тапанар Чарли Вотс, а за британскиот бенд, ова е нивна прва турнеја, од 1963 година, без него.Додека 60.000 луѓе го извикуваа името на Чарли, Мик Џегер, Кит Ричардс и Рон Вуд излегоа на сцената за да ја отсвират првата песна „Street Fighting Man“. Спротивно на гласините, немаше лого на бендот со црна лента којашто би ја означувала смртта на Вотс. Тапанарот почина во Лондон во август по операција за којашто не се соопштени подробности.

На концертот во Сент Луис, Стив Џордан го зазеде местото на Вотс како тапанар.

Турнејата со 13 концерти, која беше одложена поради пандемијата на коронавирус, завршува во ноември. Бендот е поделен за тоа – дали ова ќе биде нивната последна турнеја?

– Тоа прашање ми го поставуваат откога имав 31 година. Не знам. Мислам, сѐ може да се случи. Знаете, ако работите одат добро следната година и сите се чувствуваат добро на турнејава, сигурен сум дека ќе одржиме уште концерти. Сега се обидувам да се сосредоточам на оваа турнеја, рече претходно 78-годишниот Џегер.

Тој беше подложен на операција на срцето во 2019 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби