Нов сингл на RIS FLOWER - преработка на култната „Сите мои слики” од „Ареа”

Со доаѓањето на пролетта доаѓа ново, комплетно освежување на македонската музичка сцена. Во пресрет на мајската промоција на новиот албум, Ris Flower за прв пат се појавува со песна на македонски јазик - преработка на „Сите Мои Слики".Нашата интернационална музичка ѕвезда Ris Flower, заедно со својата екипа од Турција и Велика Британија, 23 години по првичното објавување, направи "cover" - преработка на еден од најголемите македонски рок хитови на сите времиња – „Сите мои слики” од групата Ареа.

Импресивниот звук на новата верзија на „Сите Мои Слики” е постигнат во соработка со светски признати мајстори и воодушевува со својот свеж, модерен и моќен звук уште на првото слушање.

-Огромно задоволство, но исто така предизвик и одговорност беше да се преработи песна која е буквално химна на многу генерации. Чест ми е што добив одобрување од членовите на „Ареа” за преработка на овој хит. Музиката на оваа легендарна група, а посебно песната „Сите Мои Слики” има големо влијание врз мене како автор, па затоа во пресрет на албумот кој го најавувам за оваа пролет, решив да направам преработка на истата а со тоа да изразам благодарност кон македонската музика и нејзиното влијание и инспирација врз музиката која јас ja творам на англиски јазик. Посебно драго ми е што покрај продуцентот Мустафа Чанбазлар, во целиот проект даде учество феноменалниот Џон Дејвис од Метрополис студио во Лондон, мастеринг инжинер на The Killers, Gorillaz, Dua Lipa, Led Zeppelin, Lana Del Rey, U2, Blur , Nick Cave и многу други, вели Ris Flower.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...

Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби