МЗТ се засили со најмладиот македонски репрезентативец во историјата

Најмладиот македонски репрезентативец во историјата, Кристијан Николов од денеска е нов член на МЗТ Скопје, откако потпиша едногодишен договор со клубот од Аеродром.Николов (22) со 18 години дебитираше и во Евролигата како играч на Галатасарај, а претходно, со 15 години, осум месеци и девет дена настапи во дресот на Македонија на средба против Русија во 2012 година.

Плејмејкерот во таборот на гигантот од Истанбул замина во 2014 година и се задржа во следните две сезони, по што мина извесен период во екипите на Јесилгиресун (во два наврати), Трабзонспор и Истанбул ББ. Минатата сезона ја одигра во дресот на Петким.

По задржувањето на Андреј Маслинко и Андреј Магдевски во Аеродром, МЗТ уште еднаш ја потврдува определбата за ангажирање на најталентираните кошаркари, кои преку „сино-белиот“ дрес би стекнале драгоцено искуство, што секако би било од бенефит и за македонската кошарка во целост, соопштуваат од клубот.

Покрај нив тројца, во моментов под договор со МЗТ Скопје Аеродром се уште и Дамјан Стојановски, Марко Симоновски и Ранко Мамузиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...