Кари: Оваа сезона ја сакам кошарката на нов начин

Кошаркарот на Голден Стејт, Стеф Кари, по победата над Милвоки (122:121) призна дека многу ужива во кошарката и покрај нестабилниот учинок на тимот оваа сезона во НБА-лигата.



Кари ноќеска постигна 41 поен против Бакс, постигнувајќи 14 од 21 удар за поле. Вориорс се 10-ти на Западот со биланс 24-27 (победи-порази).

– Се согласувам дека ја зголемив својата физичка сила. Се обидувам да продолжам да напредувам за да станам уште подобар како играч. Овде клучен фактор е вашата самодоверба, вашиот менталитет. Генерално, имаме лоша сезона досега, нашите перформанси се разочарувачки. Но, признавам дека овој нов предизвик, надминување на сите овие тешкотии ме натера да ја сакам кошарката на нов начин, истакна Кари.

Оваа сезона, 33-годишниот играч во просек бележи 29,7 поени, 6 асистенции и 5,5 скока по натпревар, со процент 40,8% од тројките.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...