Јокиќ прв играч во историјата на НБА кој постигнал 30+20+10 во финалето

Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ стана првиот играч во историјата на НБА кој постигнал над 30 поени, 20 скока и 10 асистенции на финален натпревар.

Во третиот натпревар од финалната серија со Мајами хит, Србинот ноќеска имаше 32 поени, 21 скок и 10 асистенции за 43 минути.

Во целата историја на плејофот, само тројца играчи ја поминаа границата 30+20+10. Никола Јокиќ тоа го направи три пати.

Во минатото таков трипл-дабл забележаа Вилт Чембрлен (1967 година) во серијата од првото коло со Синсинати (37 поени, 27 скока и 11 асистенции) и Карим Абдул-Џабар (1970 година) во серијата од првото коло со Филаделфија (38 поени, 23 скока и 11 запчаници).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...