НБА: Ленард сè уште неизвесен за стартот на плејофот

НБА лигашот Лос Анџелес Клиперс објави денеска дека сè уште не се знае дали ќе може да го има својот најдобар играч Кави Ленард на стартот на плеј-офот.Во првото коло ЛА Клиперс игра против Далас, а клубот од Лос Анџелес е домаќин на првиот натпревар, в недела од 21:30 часот по средноевропско време.

Поради проблеми со десното колено Ленард паузираше од крајот на март и ги пропушти последните осум натпревари од регуларниот дел од сезоната.

„Има напредок во неговото закрепнување, но воспалението мора да продолжи да се намалува за да може нормално да функционира на теренот. Сите се надеваме дека ќе биде подготвен уште од првиот натпревар за голем напор против Далас“, изјави клупскиот претседател Лоренс Франк.

ЛА Клиперс не сакаат да избрзуваат со неговото враќање на паркетот за да не се повтори сценариото од минатата сезона. Тогаш Леонард го одигра првиот натпревар од плеј-офот против Феникс, но потоа го скина менискусот на десното колено.

Леонард оваа сезона имаше просек од 23,7 поени по натпревар со 6,1 скокови и 3,6 асистенции за ЛА Клиперс.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...