Голата Шилдс поттик за педофилија

Иако нејзината филмска кариера одамна не доживеала подем, Брук Шилс се уште го полни жолтиот печат со нејзините фотографии од пред дваесетина години.

Откако музејот Modern Tate ги изложи фотографиите од голата Шилдс на десетгодишна возраст, ликовните критичари и галеристи изразија загриженост така што ја прогласија одлуката на музејот за педофилска.

Фотографијата е изработена уште во далечната 1983 година, од страна на Richard Prince, а во моментов е изложена во галерија во Лондон, заедно со уште неколку насловни страници од порнографски списанија . На сликата е претставена десетгодишната Шилдс, која е гола, нашминкана и измачкана со масло.

Мишел Елиот, претседателката на позната добротворна организација за деца „Kidcape“, ја оценува фотографијата како вистинска порнографија, додавајќи дека истата е мамка за педофилите.

Сепак, Брук Шилдс, воопшто не ја коментира збирката во која што се наоѓа нејзината фотографија, ниту пак негативниот ефект кој што може да го има таа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби