7 мали промени во корист на психичкото здравје

Постојат одредени мали навики - ситници коишто може поволно да влијаат на човековото псичхичко здравје.

Следат седум совети од стручњаците за емотивна благосостојба на умот.1. Вечера најмалку три часа пред легнување

Вечерањето порано е добро и за варењето и за мирен сон. Советот гласи - јадете најмалку три часа пред спиење. Така и нивото на инсулин ќе биде складно и најпогодно.

2. Мобилниот телефон подалеку од креветот!

На многумина, паметниот телефон им служи како будилник... Но, можеби „традиционалниот“ будилник е подобра опција, за мобилниот и неговите штетни влијанија да бидат што подалеку од креветот, пишува хрватски „Дневник“.

Исто така, не се препорачуваат одложувања на ѕвонењето, бидејќи тоа само го зголемува стресот наутро.

3. Вежби за дишење при туширање

Утринското туширање е всушност идеален почеток на денот и може да се искористи и како можност за вежби за дишење. Тие се состојат од бавно вдишување и уште побавно издишување. И, останете будни, секако.

4. Почнете го денот барем со кратка прошетка

Според лекарите, човек треба да минува надвор околу два часа дневно. Утрата се тие што го даваат среќниот тон на денот и ноќта. Затоа, се препорачува барем куса прошетка на свеж воздух пред 10 часот. На пример можете да го паркирате автомобилот малку подалеку од својата работа или да излезете од јавниот превоз неколку станици порано.

5. Прифатете ги лошите денови наместо да се обидувате да ги промените

Понекогаш обидите да се сврти лошиот ден се бесмислени и само трошат енергија. Наместо труд и напор „да се поправи“ денот, многу поделотворна е помислата дека не мора постојано да се чувствуваме совршено.

Во ред е понекогаш да се откажат планови и да се каже „не“ на барањата што се поставуваат“. Факт е дека животот е составен од добри и лоши мигови.

6. Вечерна рутина

Ноќните рутини се уште еден мал чекор којшто може да биде корисен за психичкото здравје. На пр., добра навика е и куса медитација близу свеќа, или пак, читање книга пред спиење. Има и други слични обични навики за опуштање.

7. Совршенството не постои!

Можеби ова звучи како клише, но таа е вистината. Мислењето дека можеме да бидеме совршени лесно може да се претвори во опсесија и слабост. Факт е дека никој не е совршен, а и не треба да биде. Колку побрзо човек го прифати тој факт, толку полесно ќе му биде во животот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби