Столтенберг: Ќе одговориме на секој напад, испраќаме сигнал до Русија

НАТО ќе одговори на секој напад на Полска или балтичките земји, порача генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.– Преку присуство на силите на НАТО во Полска и балтичките земји, испраќаме многу силен сигнал до Русија – доколку има напад врз Полска или балтичките земји, целата Алијанса ќе одговори, рече Столтенберг пред самитот на НАТО.

Тој истакна дека НАТО нема список на непријатели, но ќе одговори каде што ќе биде потребно.

САД претходно ја повикаа Турција да го поддржи одбранбениот план на НАТО за Балтикот и Полска. Турција досега го одбиваше тоа, истакнувајќи дека НАТО треба повеќе политички да ја поддржува Анкара во борбата против курдската милиција во Сирија.

Столтенберг рече дека не се спротивставува на посилниот одбранбен став во ЕУ, но додаде дека нема смисла во обидот да се замени НАТО.

Алијансата слави 70 години, а лидерите од 29 земји-членки ќе го одбележат јубилејот денеска и утре во близина на Лондон.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му вели жената на мажот;
"На еден питач му дадов цела чинија супа и сто денари."
"И тој ја изеде таа супа?"
"Да."
"Е, тогаш ги заслужил тие сто денари."
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...