ФОТО: Стоечки овации за неповторливите „Dead can dance”

Повеќе од три децении, култното дуо „Dead can dance” ја маѓепсува публиката низ светот со својот уникатен звук и визуелен перформанс. Деновиве и Скопје имаше можност да ужива во неповторливата изведба на Лиза Џерард и Брендан Пери, кои приредија вистинско шоу на сцената на Филхармонија.Во живо имавме можност да се увериме во убавината на овој музички феномен, чија невројатно моќна емоција е проткајана во секоја нота од нивните дела.

„Dead can dance” зад себе имаат осум студиски и три албуми во живо, како и многу успешни светски турнеи.

И повеќе од јасно е зошто, никој не може да остане рамнодушен пред опојната мешавина на музички влијанија и енигматскиот звук кој е карактеристичен за нив. Стоечките овации, се само доказ повеќе дека македонската публика остана воодушевена пред овој неверојатен настап.

Фото: З.АПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби