Буфон објави заминување од Јувентус

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска официјално објави дека в сабота ќе го одигра последниот натпревар за „Старата дама“. 40-годишниот голман сепак не даде категоричен одговор дали тоа ќе биде крај на неговата кариера.

Тој откри дека претседателот на клубот Андреа Ањели, кој седеше заедно до него на денешната прес-конференција, му предложил како да продолжи да игра, така и да започне друга работа во клубот.

-Во сабота ќе биде мојот последен натпревар со Јувентус. Мислам дека тоа ќе биде најсоодветен начин да се збогувам со сите тука. Единственото сигурно е дека во сабота ќе играм. Продолжуваме разговорите со Андреа, кој знае многу добро што се случува околу мене. Пред 15 дена бев сигурен дека престанувам да играм, но сега добив некои предлози кои се возбудливи. Тие се поврзани како со работа на теренот, така и надвор од него. Следната недела, по два-три дена размислување, ќе донесам конечна одлука, изјави Буфон.

Во последните два дена се појавија информации дека Буфон може да заигра во Англија, а претходно се шпекулираше за негов трансфер на американскиот континент.

Конечната одлука околу својата фудбалска иднина Буфон ќе ја донесе следната недела.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....