Сари го губи трпението со Азар

Ѕвездата на Челзи, Еден Азар, чиј договор истекува по година и половина, постојано признава дека би сакал да премине во Реал Мадрид. По победата над Ватфорд со 2:1 во средата, Белгиецот изјави дека сака да почека крајот на сезоната, за да донесе одлука за својата иднина, но тренерот на „сините“, Маурицио Сари не сака да чека.– Немам овластување да зборувам со него за неговата иднина. Јас сум тренерот и сакам да дискутирам со него само за неговата позиција на теренот, изјави Сари на денешната прес-конференција пред посетата на Кристал Палас.

Тој додаде дека не е изненаден од неговата ефикасност пред противничкиот гол и планира и понатаму да го користи како „лажна деветка“.

– Бев многу убеден, бидејќи тој е одличен играч, еден од најважните во историјата на Челзи. Значи бев целосно сигурен дека може да реализира повеќе. Јас сум многу задоволен од неговата нова улога како лажна деветка. Не знам дали тој сака да игра како крило или како напаѓач, но ако тој може да игра како последен играч во центарот, не е проблем за мене да го поставам токму таму. Не гледам проблем во оваа улога на Азар. Тој играше 4 натпревари како „лажна деветка“, постигна 4 гола и направи 2 асистенции. Зависи од моментот, смета италијанскиот стратег.

Челзи гостува на Кристал Палас во недела од 13 часот во дуел од 20.коло на Премиер лигата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...