Јувентус ја објави разделбата со Алегри

Италијанскиот шампион Јувентус на својата официјална веб-страница го објави заминувањето на тренерот Масимилијано Алегри на крајот од сезоната.

Утре, Алегри ќе одржи прес-конференција заедно со претседателот на Јувентус, Андреа Ањели.Претходно стана познато дека преговорите на торинскиот клуб со 51-годишен италијански фудбалски експерт за продолжување на соработката не донесоа резултати. Беше објавено дека клубот е подготвен да му ја зголеми плата на 7,5 милиони евра годишно.

Алегри го предводеше Јувентус од летото 2014 година. За ова време клубот стана шампион на Италија пет пати, два пати стигна до финалето на Лигата на шампионите.

Оваа сезона тимот стигна до четвртфиналето на Лигата на шампионите, каде што загуби од Ајакс (1:1 и 1:2).

Како најсериозен кандидат за наследник на Алегри на клупата на Јуве се споменува Симоне Инзаги кој оваа сезона со Лацио го освои Купот на Италија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...