Конкурентите ја намалуваат предноста на Хамилтон и Мерцедес

Луис Хамилтон беше најбрз и во втората слободна тренинг сесија пред Гран При на Австралија - првата трка за сезонава во Формула 1.Британскиот пилот на Мерцедес даде најдобро време и во првата сесија со време 1:24,026 минути, а неговата предност пред вториот Ботас беше 0,551 секунди.

Во вториот тренинг, Хамилтон го подобри својот резултат - 1: 23,931 минути, но ривалите го топат заостатокот од „сребрените стрели“.

Второ време даде Макс Верстапен од Ред Бул, кој заостана 0,127 секунди зад четирикратниот светски шампион и се нареди меѓу Хамилтон и неговот клубски колега - Валтери Ботас.

Кими Раиконен со Ферари забележа четврти резултат, но може да добие казна, бидејќи едвај не се судри со Ботас за време на сесијата.

Четирикратниот шампион Себастијан Фетел со Ферари даде петто време.

По него беше Ромен Гросман од Хас, а Даниел Рикардо заврши со седми резултат.

Топ 10 ги комплетираа Фернандо Алонсо (Мекларен), Кевин Магнусен (Рено) и Стофел Вандорн (Мекларен).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...