Тимовите во Формула 1 го одбија предлогот за проширување на зоната на бодови

Директор за трки на Светската автомобилистичка федерација (ФИА), Чарли Вајтинг соопшти дека тимовите не најдоа заеднички јазик за проширување на местата кои носат бодови на трките во Формула 1 за сезоната 2019.Беше предложено зоната на бодови да се прошири од 10. на 15. место. Во овој случај, десеттата позиција би носела најмалку шест бода, а исто така би се зголемиле и бодовите за првото место.

- Беше дискутирано на оваа тема. Доколку сите тимови се согласија со оваа опција, ќе го разгледавме неговото воведување уште во 2019 година. Сепак, генералното мислење на тимовите е дека не се прифаќа промената во бодувањето, изјави Вајтинг.

Ова е многу важна одлука и евентуална промената во бодувањето би важела во следните 10 години, па затоа сакаме консензус по ова прашање со цел да не се навраќаме на него повторно, додаде Рос Браун, спортскиот директор на Ф1.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...