Леклер продолжува со добрите перформанси и на „Монца“

Шарл Леклер беше најбрз во првата слободна тренинг сесија пред Гран-при на Италија, 14-тата трка сезонава од Формула 1 шампионатот. 21-годишниот пилот на Ферари го направи својот најсилен круг за 1:27.905 минути на патеката „Монца“, долга 5,793 километри.

Дождот и студеното време им донесоа многу потешкотии на пилотите, откако Серхио Перез со Рејсинг Поинт го удри својот болид, додека многу други пилоти излегоа од контурите на патеката. Црвеното знаме на три пати ја прекинуваше сесијата.

Двојката на Мекларен, Карлос Сајнц и Ландо Норис останаа зад пилотот од Монако, соодветно на 0,306 и 0,545 секунди.

Четврти на дождот во Италија беше Луис Хамилтон од Мерцедес, пред Александар Албон од Ред Бул, но секако разликите не се индикативни за билансот на силите.

Подоцна денеска ќе се одржи и втората тренинг сесија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....