Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија опен

Петтиот светски рекет Рафаел Надал попладнево во третото коло на Австралија опен го победи Карен Хачанов – 6:3, 6:2, 3:6, 6:1. Шпанецот во меѓусебните дуели поведе со 8:0.Надал шести последователен и вкупно 15. пат во кариерата се најде во втората недела на Австралија опен.

На Грен слем турнирите, 18. пат по ред стигна до четвртото коло – последен пат не играше во втората недела на Ролан Гарос 2016 година, каде испадна во третото коло.

Вкупно 20-кратниот грен слем шампион по 51-ви пат влезе во втората недела на Грен слем турнирите. Првиот пат кога стигна до оваа фаза беше пред 17 години на Австралија опен во 2005 година.

За место во четвртфиналето Надал ќе ги одмери силите со победникот од мечот Аслан Карацев – Адријан Манарино.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...