Вајнстин се изјасни за невин за силувањата во Лос Анџелес

Поранешниот холивудски продуцент Харви Вајнстин пред Судот во Лос Анџелес се изјасни за невин, за силување и сексуални напади врз пет жени, соопшти канцеларијата на државниот обвинител.Вајнстин (69) првпат се појави на судење во Лос Анџелес, каде што е обвинет за пет случаи на сексуален напад со употреба на сила, во периодот од 2004 до 2013 година. Доколку биде осуден, тој се соочува со доживотен затвор.

Некогаш еден од најмоќните луѓе во Холивуд, е обвинет за силување на две жени во хотели во Беверли Хилс во две одделни прилики, како и за сексуални напади на уште три жени во областа на Беверли Хилс и Лос Анџелес. Повеќе од 80 жени поднесоа обвиненија против Вајнстин за сексуални напади што се случиле последниве десетлетија, но само неколку случаи завршија на суд.

Некогашниот продуцент на судењето дошол во ортопедска количка, облечен во кафена затворска униформа во која бил донесен од Њујорк во Лос Анџелес. На источниот брег на САД, тој веќе отслужува 23-годишна затворска казна за други случаи на силување и други сексуални напади.

Откако на преку својот адвокат се изјасни за невин, судот одлучи Вајнстин да остане во затвор до следното сослушување на 29 јули, соопшти обвинителството на Лос Анџелес.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби