„The Usual Suspects“ ја прославува 25-годишнината од премиерата

И по точно 25 години од своето прво прикажување, филмот „The Usual Suspects” сѐ уште важи за приказна со можеби највпечатливиот и најлегендарен пресврт во историјата на седмата уметност.Овој тн. нео-ноар трилер излезе во август 1995 година и денес е поконтроверзен од кога било… Но, тоа не е поради самата содржина или тематиката. Режисерот Брајан Сингер, кој се прослави со филмов уште пред да наполни 30 години, денес во јавноста е попознат по скандалите околу обвинувањата за сексуалното вознемирување што доаѓаат од неколку мажи кои наводно ги нападнал додека биле малолетни.

Актерот Кевин Спејси, кој доби Оскар за најдобра машка споредна улога, во последниве години се соочи со слични обвинувања за наводна сексуална злоупотреба.

Според многумина, овој филм, со својот изненадувачки крај, зад себе, во таа смисла ги остава и „Психо“ (1960), „Играта на плачење“ (1992), и „Шесто сетило“ (1999). Тоа го сместува на 33. место на најдобро оценетите филмови на IMDB на сите времиња. Филмот со буџет од шест милиони долари, заработи над 23,34 милиони долари на светско ниво.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...