Спектакуларен концерт на Слаткар во Скопје, многу емоции, солзи, убави луѓе

Раперот Слаткаристика со концерт во „ Скопје Ивент центар“ во Скопје прослави 15 години од неговиот прв албум „Слаткаристика будало“.

Во полниот клуб, Марко Маринковиќ започна исто како и пред 15 години, кога како млад рапер ја наполни Метрополис на Скопскиот саем, со истите хитови кои се актуелни и денес: „Фм“, „Шопинг“, „Колку е добро да си рапер“. Интересно е што на концертот имаше и млади и повозрасни, кои Слаткар го слушале кога биле помлади. Имаше и родители со деца, качени на рамењата на родителите, поради големата гужва.

Тони Зен беше еден од гостите на концертот, како дел од екипата на Слаткар од неговото маало Ново Лисиче.

Гостуваа и „Два Бона“, неговиот како што го нарече „брат“ Желе од некогашната хип-хоп група „Токсикологија“ и уште неколку рапери од групата која Слаткаристика ја основа во 2008.

„Сите ме прашуваат зошто правам концерт на 16 март, а не на 15, за 15 години oд албумот. Но, денес ѝ е роденден на мајка ми. Среќен роденден мамо и ти благодарам за целата посветеност“, рече Слаткар и ја повика мајка му на сцената, а таа остана на бината до крајот на концертот.

За песната „Да полетам“ која ја напиша за неговото семејство и растењето како што кажа „без многу пари но со многу љубов“, побара атмосфера и запалки од публиката.Од Канада, специјално за концертот дојде продуцентот Јован Јованов, кој ги напиша првите хитови на Слаткаристика, а тој му се зблагодари на честа.

Слаткар ќе одржи уште еден концерт, следната сабота, на 22 март.

Единствениот естраден магазин “Backstage” беше на лице место, со цел од прв ред ја пренесе атмосферата и се она кое што се случуваше но и да окрие што се случуваше зад сцената.

Погледнете го видеото, повеќе од доволна добра причина зошто задолжително да бидете на 22 март на вториот концерт.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби