Деца ќе ги бодрат Аз Алкмар и Ајакс

Деца ќе бидат единствените навивачи на трибините на повторениот натпревар помеѓу Ајакс и Аз Алкмар од осминафиналето на холандскиот куп во фудбал, соопшти фудбалската федерација на Холандија. Оваа одлука е последица на инцидентот кој се случи на натпреварот помеѓу овие два тима на 21 декември 2011 година, кога хулиган се обиде да го нападне голманот на Аз Алкмар, Естебан Алварадо.

Повторениот натпревар ќе се одигра на 19 јануари и ќе биде од едукативен карактер. Децата кои ќе го следат натпреварот ќе бидат на возраст до 12 години. Првичната одлука на фудбалската федерација беше натпреварот да се одигра на празни трибини, за подоцна да дозволи исклучиво деца да бидат навивачи.

Судот во Холандија минатата година го осуди хулиганот идентификуван како Весли ван дер В. на шест месеци затвор, а доби и обврска во период од две години да се јавува во полициска станица во текот на сите натпревари на Аз и Ајакс.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Мојата жена постојано се жали дека нема што да облече.
-И мојата иам два полни ормани со ништо за облекување.
-Мојата жена има полн орман со здолништа, фустани, пантолони, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
354.- Роден е Свети Аврелиј Августин, епископ во...
1093.- Умре шкотскиот крал Малколм III во текот...
1312.- Роден е англискиот крал Едвард III. Toj...
1730.- Роден е Александар Василевич Суворов,...