Вембањама е четвртиот дебитант во историјата на НБА со трипл-дабл со 10 блокади

Францускиот центар на Сан Антонио, Виктор Вембањама ноќеска постигна 27 поени, 14 скока, 10 блокирани удари и пет асистенции на натпреварот од регуларниот дел од НБА лигата против Торонто (122:99).

- Се чувствував одлично. Одличен ритам, силен почеток на натпреварот. Така функционираат работите во НБА. Имаме подеми и падови во однос на формата и денеска беше дефинитивно добар ден за нас, изјави Вембањама.

Според прес-службата на лигата, тој стана петтиот играч во историјата на НБА кој забележал трипл-дабл со 25+ поени, 10+ скока, 10+ блокирани шутеви, а притоа издвоил 5+ асистенции по натпревар. Претходно тоа го постигнаа Хаким Олајџувон (4 пати), Карим Абдул-Џабар, Ралф Сампсон и Дејвид Робинсон.

Дваесетгодишниот Вембањама стана и четвртиот играч во историјата на лигата кој забележал трипл-дабл со блокади. Пред него ова им успеало само на Дејвид Робинсон (три пати), Ралф Сампсон и Марк Итон.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...