Финале во Лига Европа за Бенфика и Севиља

Екипите на Бенфика и на Севиља се изборија за пласман во финалето од Лига Европа што ќе се игра на 14.мај во Торино. По реванш полуфиналните натпревари двата тима беа поуспешни од ривалите Јувентус односно Валенсија.На дуелот меѓу Јувентус и Бенфика во Торино немаше голови - 0:0, па така Бенфика ја задржа предноста од првиот дуел и победата од 2:1. За Бенфика ова претставува повторување на ланскиот резултат кога беа истотака финалисти и загубија од Челзи. Јувентус испушти можност финалето да го игра на домашен терен.

Многу повеќе возбудувања имаше на стадионот „Местаља“ во Валенсија во шпанската пресметка. Севиља имаше предност од првиот дуел од 2:0, но Валенсија успеа да ја анулира со трите голови и водството од 3:0.Стрелци за Валенсија беа: Софијан Фегули (14.минута), Бето (26 - авгогол) и Жереми Матје (69). Во судиското надополнување на вториот дел (90+4 минута) гол за пласман во финалето за Севиља постигна Стефан Мбиа.

Вкупниот резултат на дуелот Валенсија - Севиља е 3:3, а благодарение на голот на гости Севиља се пласира во финалето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...