Дел Потро: Не знам колку е тешка повредата

Хуан Мартин дел Потро го повреди коленото во својот натпревар од третото коло на „Мастерс“ турнирот во Шангај против Борна Чориќ, што се заканува да доведе до крај на неговата сезона.Аргентинецот поведе со 5:4 во првиот сет кога падна на коленото додека се обиде да фати кратка топка. Тој продолжи да игра, но откако противникот го освои сетот со 7:5 одлучи да го прекине учеството во дуелот.

- Направив чудно движење на коленото и тешко паднав на земјата. Веднаш почувствував болка. Потоа изгубив стабилност и сила во ногата, па да не продолжам беше најдобро решение. Не сакав да преземам ризици. Докторите ме прегледаа и рекоа дека треба да ги почекаме резултатите од истражувањата по неколку часа. Тогаш ќе знаеме колку лошо е и како да пристапам кон следните турнири, изјави популарниот Делпо.

Аргентинецот има повреди во текот на целата своја кариера, откако претрпе четири операции на зглобот на раката и речиси две години беше надвор од терените.

Во финалето на турнирот во Пекинг, пак, поради вирус не можеше да даде се од себе против Николас Басилилашвили.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....