Повредениот Надал ќе отсуствува од шест до осум недели

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал потврди дека повредата која ја здоби во 2. коло на Австралија опен ќе го отстрани од терените во следните шест до осум недели, што, најверојатно, значи негово враќање на стартот на сезоната на турнирите на земјена подлога.-Извршив прегледи во клиниката Кекнон Тенис во Барселона. Потврдена е дијагнозата од Мелбурн и времето потребно за рехабилитација останува исто“, објави Надал на Твитер.

За време на Австралија опен лекарите на Надал му констатираа мускулна повреда за која не е потребен оперативен зафат.

-Дополнителни прегледи ќе направиме за три недели и тогаш ќе видиме како напредува рехабилитацијата, додаде освојувачот на 22. грен – слем титули, кој во јуни ќе наполни 37 години.

Во тимот на Надал се надеваат дека Шпанецот тогаш ќе биде подготвен за настап на Ролан Гарос во обид да ја освои својата 15. титула на грен – слем турнирот во Париз.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...