Бев шокирана од одлуката, иако не најдоа допинг кај мене ме суспендираа до 2026 година

Романската тенисерка Симона Халеп е шокирана од одлуката во случајот со допинг.

- По рочиштата не се сомневав, бидејќи имаше многу бесмисленост и неправедност во обвиненијата. Кога ја добив одлуката, бев целосно шокирана. Не можев да верувам дека бев дисквалификувана четири години, иако не најдоа ништо лошо во мојата крв. Лудо е што ја донесоа оваа одлука, со оглед на сè што претставија адвокатите. Ме судеа по шаблон. Нема докази. Ова е само лудост, изјави Халеп.

Таа смета дека овој момент е тежок на психолошки план за неа.

- Тоа беше катастрофа бидејќи не очекував вакво нешто. Отсекогаш сум бил внимателна што влегува во моето тело и никогаш не земам ништо без да го проверам. Добро е што успеавме да откриеме од каде доаѓа (роксадустат), бидејќи е многу тешко кога не знаеш што се случува. Немаше смисла да го земам. Тој би ме повредил наместо да ми помогне. Ллекот можеше да и ги влоши проблемите со тироидната жлезда. Тешко е да се концентрираш на тенисот. Треба да останам здрава. Кога сте емоционално исцрпени, може да се повредите физички. Се трудам да се заштитам, па ќе продолжам да одам на фитнес за да останам во форма, порача Халеп.

Поранешниот прв рекет во женскиот тенис казнета поради позитивен допинг тест на УС Опен 2022. Халеп беше позитивна на роксадустат, недозволена супстанца која дава дополнителна енергија на спортистите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...