Бугарски министер за одбрана: Не е тајна дека Бугарија извезувала оружје преку други земји во Украина

Не е тајна дека Бугарија извезувала оружје во Украина преку други земји. Чудното во оваа ситуација е што овие информации ги добиваме од странски медиуми, а не од поранешниот премиер. Toa го изјави синоќа техничкиот министер за одбрана на Бугарија, Димитар Стојанов за локални медиуми. Изјавата беше дадена во врска со написот на германскиот весник „Велт“ во кој се тврди дека Бугарија испорачувала гориво и муниција на Украина во првите месеци од војната.Во однос на муницијата ќе ви дадам пример – во 2021 година во Романија и Полска се извезуваше муниција во опсег од околу 30 милиони, во 2022 година – за 2,6 милијарди. Значи секој може да пресмета два плус два, изјави Стојанов.

Според мене, словото на законот е испочитувано бидејќи се работи за комерцијални трансакции. Духот на законот може да биде доведен во прашање, додаде тој.

Вицепремиерката Корнелија Нинова, која беше одговорна за ова, неколкупати рече дека не сме извезле ниту еден шаржер во Украина – директно не сме извезле, но индиректно да, од секаде информациите се такви, додаде тој.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...