Атлетико по стапките на Реал

Фудбалерите на Атлетико Мадрид, исто како и нивниот градски ривал Реал, со победа на гостински терен се пласираа во финалето на Лигата на шампионите. „Јорганџиите“ синоќа во реванш полуфиналето во Лондон го совладаа Челзи со 3:1, доволно за конечен тримуф по нерешените 0:0 на првиот дуел.

Домаќините први дојдоа во водство преку Фернандо Торес во 36.минута. Пресвртот го најави Адријан пред крајот на првото полувреме (44.минута). Диего Коста од пенал (60) зголеми на 2:1, а победата за Атлетико ја потврди Арда Туран во 72.минута.

Реал Мадрид во вторникот го победи Баерн Минхен на негов терен со 4:0 и со вкупни 5:0 оди во финалето.

По овој исход од полуфиналните пресметки, во завршницата од елитното натпреварување за првпат ќе учествуваат два клуба од ист град. Реал Мадрид ќе се бори за јубилејната десетта шампионска титула, додека Атлетико Мадрид ќе игра за првиот наслов - европски првак.

Шпанското финале ќе се одигра во Лисабон, Португалија на 24 мај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...