Петмина вардарци номинирани во гласањето на ЕХФ за најдобри во Лигата на шампионите

Скопје, 25 април 2019 (МИА) – Четири играчи и тренерот Парондо од македонскиот ракометен првак Вардар се номинирани во пет од десетте категории од кои ЕХФ со гласање ќе ги избере најдобрите во Лигата на шампионите за сезоната 2018/19.

Гласањето ќе се одвива преку смартфон апликацијата „VELUX EHF FINAL4“.

Во номинациите учествуваа тренери, играчи, новинари, спортски работници.

Номинирани по категории:

Голмани:

–Дејан Милосављев (Вардар)

– Марин Шего (Пик Сегед)

– Гонзало Перез де Варгас (Барселона)

– Арпад Штербик (Веспрем)

– Бенџамин Буриќ (Фленсбург).

Лево крило:

– Уве Генсхајмер (ПСЖ)

– Валеро Ривера (Нант)

– Тимур Дибиров (Вардар)

– Мануел Штрлек (Веспрем)

– Стефан Рафн Сигурмансон (Пик Сегед).

Лев бек:

– Микел Хансен (ПСЖ)

– Расмус Лауге (Фленсбург)

– Нико Ренберг (Рихимаен)

– Роман Лагард (Нант)

– Ричард Бодо (Пик Сегед).

Централен бек:

– Енди Шмид (РНЛ)

– Сандер Сагосен (ПСЖ)

– Барис Пухоски (Мотор Запорожје)

– Кентин Мае (Веспрем)

– Карлос Русега (Спортинг).

Пивот:

– Јаник Колбахер (РНЛ)

– Бенче Банхиди (Пик Сегед)

– Николас Турнат (Нант)

– Џулен Агинагалде (Киелце)

– Андреас Нилсон (Веспрем).

Десен бек:

– Даинис Криштопанс (Вардар)

– Алекс Душебаев (Киелце)

– Дика Мем (Барселона)

– Недим Ремили (ПСЖ)

– Ласло Наѓ (Веспрем).

Десно крило:

– Блаж Јанц (Киелце)

– Алекс Гомез (Барселона)

– Златко Хорват (ППД Загреб)

– Иван Чупиќ (Вардар)

– Дарко Џукиќ (Мешков Брест).

Дефанзивец:

– Тобиас Карлсон (Фленсбург)

– Блаж Благотиншек (Веспрем)

– Хорхе Македа (Пик Сегед)

– Тиагус Петрус (Барселона)

– Рок Фелихо (Нант).

Млад играч:

– Мелвин Ричардсон (Монпеље)

– Лудовик Фабрегас (Барселона)

– Валтер Кринц (Кристијанштад)

– Јоханес Гола (Фленсбург)

– Артсем Каралек (Киелце).

Тренер:

– Хуан Карлос Пастор (Пик Сегед)

– Раул Гонзалез (ПСЖ)

– Чави Пасквал (Барселона)

– Роберто Гарсија Парондо (Вардар)

– Маик Мачула (Фленсбург). зс/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.