ФИБА ги смени термините за квалификациските натпревари

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) ги промени термините за Мундијалските квалификации во ноември и февруари. Спорни беа таканаречените „прозорци“ и неможноста играчите од НБА и од Евролигата да бидат со национални тимови.

Предлози дава и ФИБА и Евролигата, а на крајот на септември состанок имаа генералниот секретар на ФИБА Патрик Бауман и претседателот на Евролигата, Жорди Бертомеу.

Извршниот комитет на ФИБА одлучи квалификациските натпревари во ноември 2017 и февруари 2018 д аги премести од четврток во петок. Ова решение, според ФИБА, им овозможува на клубовите на Евролигата да се натпреваруваат со најдобрите играчи и да им дадат на истите кошаркари можност да играат за националните тимови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мажот и го подметнува весникот под нос на жената:
-Прочитај ја оваа статија за рибите, мила.
-Зошто?
-Од нив би можела да научиш како се молчи.
-Прво ти од нив научи како се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1527.- Во Фиренца умре Николо Макијавели,...
1933.- Во Архангелское, кај Москва, умре Клара...
1936.- По повод организираниот штрајк на...
1963.- САД и Советскиот Сојуз постигнаа спогодба...