Шарлот го победи Мемфис со 61 поен разлика

Кошаркарите на Шарлот Хорнетс оваа година нема да учествуваат во плеј-офот на НБА, но изминатава ноќ тимот запиша импресивна победа, откако го победија Мемфис со 140:79.

Победата остварена со 61 поен разлика е шестата најголема во историјата, а број 1 е поразот на Кливленд против Мајами со 68 поени во 1991 година.

- Ова не се гледа секој ден. Игравме добро и иако за противникот не настапија главните играчи, излеговме и си ја завршивме работата, изјави Кемба Вокер, кој постигна 46 поени за 28 минути.

Тоа е рекорден успех во историјата на тимот, а најголемата победа досега од 136:84 (52 поени) ја остварија против Филаделфија во февруари 1992 година.

Шарлот беа прецизни во 53 отсто од шут од игра, постигнаа 19 тројки, а покрај Вокер, уште пет играчи завршија со двоцифрен број на поени.

Останатите резултати од НБА:

Орландо - Филаделфија 98:118

Њу Орлеанс - Л.А. Лејкерс 128:125

Хјустон - Детроит 100:96

Далас - Јута 112:119

Сакраменто - Атланта 105:90.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...