Радичевиќ со солзи: Дојдете да не бодрите на последниот наш натпревар

Тимот на Вардар в сабота за последен пат во овој состав ќе истрча во „Јане Сандански“ на реванш четвртфиналниот дуел од Лигата на шампионите за ракометарки против Митјиланд.На збогувањето полна сала посакува капитенот на вардарки Јованка Радичевиќ.

- Дојдовме до самиот крај. Во „Јане Сандански го играме последниот натпревар заедно. Мислам дека заслужуваме полна сала и ги повикувам нашите навивачи да дојдат во што поголем број. Многу ни е тешко но ќе најдеме сили емоциите да ги надминеме. Победивме на првиот натпревар, но не покажавме тоа што можеме. Мораме да ги поправиме грешките од Данска. Верувам во тимот и верувам дека ќе се пласираме на Ф4 во Будимпешта, изјави Радичевиќ со солзи во очите на денешната прес-конференција.

Тренерот Ирина Дибирова рече дека во никој случај не го потцениле противникот.

- Правиме анализа по првиот меч. Ги увидовме грешките и се надевам дека на реваншот ќе ја покажеме нашата сили и ќе се претставиме како што очекувате. Здравствениот билтен е добар и се надевам на победа, нагласи Дибирова.

Натпреварот Вардар – Митјиланд се игра в сабота со почеток во 17 часот. Вардар стартува со гол предност од првиот меч во Данска, па и нерешен резултат му е доволен за пласман на завршниот турнир.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....