Ѓоковиќ: Надал е мојот најголем ривал во кариерата

Роџер Федерер и Рафаел Надал отсекогаш беа тука, но за мене мојот најголем ривал во кариерата е Рафа. Созреав како играч, бидејќи тој ме туркаше да одам во тој правец, изјави денеска најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер во интервју за шпанскиот весник „Марка“ пред стартот на Ролан Гарос каде ја брани титулата, истакна дека во Париз заминува со најголеми амбиции.

– Секако дека се гледам себе си како еден од фаворитите. Не размислувам многу за тоа кој ќе победи или кој има најголеми шанси. Секогаш сум фокусиран на самиот себе, заминувам таму со најголеми амбиции, а особено поради начинот на кој играв на турнирот во Рим. Ми се допаѓаат моите шанси, истакна Ѓоковиќ.

Најдобриот светски тенисер лани во полуфиналето на грен – слем турнирот во Париз беше подобар од Рафаел Надал, а до трофејот дојде со триумф во финалето над Гркот Стефанос Циципас.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...